Lokalita

Jindřichův Hradec

V jižních Čechách přímo na 15. poledníku leží malebné městečko Jindřichův Hradec, jehož historie sahá až do středověkých dob. Oproti nedaleké Třeboni nebo Telči není Jindřichův Hradec přeplněný turisty a díky tomu poskytuje odpočinek od davů turistů. Nejen město, ale i okolí nabízí řadu zajímavostí. Kupříkladu lze navštívit Státní zámek Červená Lhota, kde se natáčela pohádka Zlatovláska, nedalekou Třeboň a největší rybník v Čechách Rožmberk, nebo město Telč vzdálené cca 40 minut cesty autem, které je zapsané do seznamu UNESCO. Kolem Jindřichova Hradce se nachází i řada cyklostezek a jsou zde možnosti pro pěší turistiku.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec

Návštěvníci mohou zavítat na Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, který je po Pražském hradu a Státním hradu a zámku v Českém Krumlově třetím největším památkovým objektem v České Republice. Byl sídlem třech významných šlechtických rodů, jejichž příslušníci se zapsali do českých středověkých i novověkých dějin. V průběhu staletí zde vybudovali unikání stavbu, která skýtá nesčetné zajímavosti – jednu z nejstarších a nejvíce dochovaných černých kuchyní v Čechách, ojedinělý hudební pavilon Rondel vystavěný v manýristickém stylu, do kterého se hudba v 17. století linula otvorem v zemi ze sklepení, nebo pověst o bílé paní, která už ve 14. století nechala na hradě vařit sladkou kaši pro ty nejchudší.

Náměstí Míru a rybník Vajgar

Okna hotelu Vajgar vedou na náměstí Míru, které je lemováno renesančními a klasicistními domovními štíty a uprostřed stojí sousoší Nejsvětější Trojice. Z druhé strany hotelu lze vidět stejnojmenný rybník, uprostřed kterého se nachází umělý ostrov vybudovaný v 19. století hrabětem Jaromírem Černínem pro jeho manželku Karolínu Schaafgotschovou k jejím 40. narozeninám. První historická zmínka o rybníku pochází z roku 1399, ovšem na základě archeologického průzkumu se prokázalo stáří rybníku do 10. století, což z něho dělá jednu z prokazatelně nejstarších vodních umělých nádrží v Čechách.

Kostel sv. Jana Křtitele

V centru města kousek od hotelu stojí bývalý klášter minoritů s kostelem sv. Jana Křtitele, který patří k nejvýznamnějším památkám gotické architektury. Kostel vznikal postupně od začátku 13. století a pravděpodobně ho založil řád německých rytířů, ale působil zde i řád templářů. Patrně templáři zde vytvořili podivné nástěnné malby datované do 14. a 15. století, na kterých jdou vidět různá monstra – zmutovaná lidská a zvířecí těla, ženu s ňadry na zádech, muž bez trupu a rukou a jiné.

Muzeum Jindřichohradecka

Lze také navštívit Muzeum Jindřichohradecka umístěné v budově bývalého jezuitského semináře, kde působil historik a pedagog Bohuslav Balbín. Návštěvníci se zde mohou seznámit nejen s místní historií, ale také můžou zhlédnout Krýzovy jesličky, největší mechanický lidový betlém na světě, který je od roku 1998 zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Nachází se zde také expozice věnovaná operní pěvkyni Emě Destinové, která v nedaleké obci Stráž nad Nežárkou vlastnila zámek. Nedaleko muzea se poté tyčí Městská věž u kostela Nanebevzetí Panny Marie, ze které je nádherný výhled na celé město.

Úzkokolejka

Dalším zážitkem, který nabízí návštěva města, je se svézt poslední úzkorozchodnou železnicí v Čechách. Nachází se zde dvě tratě: Jindřichův Hradec – Nová Bystřice dlouhá 33 km a Jindřichův Hradec – Obrataň dlouhá 46 km. Od května do září je i možnost projet se parním vlakem, navíc ve všech vlacích je povolena přeprava jízdních kol, díky čemuž lze podniknout delší výlety do České Kanady.